“Kırkağaç çakal pideli paça” yemeği tescillendi

Kavunuyla meşhur Manisa’nın Kırkağaç ilçesi, kendine özgü sofrasıyla da ön plana çıkıyor. Kırkağaç ilçesine özgü “Kırkağaç çakal pideli paça” yemeği Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretle tescillendi. Kırkağaç Kaymakamlığının 2021 yılında yaptığı tescil başvurusunun onaylanmasının ardından “Kırkağaç çakal pideli paça” yemeği, “Kırkağaç topalak” yemeği ve “Kırkağaç Kavunu”nun ardından ilçenin coğrafi işaretli üçüncü ürünü oldu.

Kırkağaç’ın çok zengin bir mutfak kültürünün olduğunu ve bölge insanının bu geleneği uzun yıllardır yaşatarak günümüze kadar getirdiğini belirten Kırkağaç Kaymakamı Zafer Oktay, “Geleneklere oldukça bağlı olan Kırkağaç ilçemizde düğünlerde, bayramlarda ve özel günlerde sofraların olmazsa olmazı pideli paça yemeğimiz için Kaymakamlığımızca yapılan başvuru olumlu olarak sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

Kırkağaç Tarihi Gurme Şehri Kalkınma Derneği de son yıllarda düzenli olarak salı ve cumartesi günleri hazırladığı stant da bu yemeğin satışını yaparak çakal pideli paça yemeğinin tanıtılmasında büyük rol oynadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x