Bu fotoğraftaki ayrıntı Odatv’nin gözünden kaçmadı… Emine Erdoğan bu kareye çok kızacak

Toplantıdan servis edilen fotoğrafta bir tane kadının yer almaması Odatv’nin gözünden kaçmadı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

NEREDE BU KADINLAR

“İlgili kurum ve kuruluşların” hangisi olduğu açıklanmazken kadın-erkek eşitliği konusunda hassas olduğu bilinen Emine Erdoğan’ı kızdıracak fotoğrafta, Cumhurbaşkanlığına bağlı Ekonomi Politikaları Kurulunun üyesi Gülsüm Azeri, Borsa İstanbul Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu Başkanvekili Prof. Dr. Erişah Arıcan gibi ekonominin önde gelen kadınlarının toplantıda yer almaması dikkat çekti.

TOPLANTI SONRASI AÇIKLAMA

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin 5 yıllık kalkınma hedeflerini ortaya koyan, 2053 yılı perspektifiyle hazırlanan ve uzun vadeli kalkınma stratejisine yön verecek 12. Kalkınma Planı’nın kasımda yayımlandığı hatırlatıldı.

KADINSIZ PLANLAMA

Türkiye’nin 5 yıllık kalkınma hedeflerinin konuşulduğu toplantıda kadınsız planlama yapılması, milyonlarca kadının yaşadığı Türkiye’nin ekonomik gidişatının konuşulduğu toplantıda bir tane kadının yer almaması dikkat çekti.

TOPLANTIDA NE GÖRÜŞÜLDÜ

Açıklamanın devamında, plan kapsamında, Türkiye’nin dünya ticaretindeki ve küresel değer zincirindeki yerinin güçlendiği, reel sektöre yönelik hedefe odaklı ve kaliteli finansman imkanlarının sağlandığı, yeşil ve dijital dönüşümü odağına alan ve nitelikli beşeri sermayeyle azami istihdam oluşturan istikrarlı büyüme modelinin hedeflendiği açıklamada belirtildi.

Açıklamada, bu hedefler doğrultusunda toplanan EKK’nin gündemindeki konulara ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“12. Kalkınma Planı hedeflerine ulaşmak amacıyla önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek politika, tedbir ve faaliyetlere yönelik izleme ve değerlendirme süreci ele alınmıştır. Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanacak olan üç aylık izleme raporları EKK’da düzenli olarak değerlendirilecektir.

Son dönem ihracat görünümü ile dezenflasyon sürecinde yatırım, üretim ve ihracatı destekleyecek, ihracatçı firmalarımızın rekabet gücünü artıracak ve finansmana erişimini kolaylaştıracak tedbirler görüşülmüştür. Eximbank ve İhracatı Geliştirme (İGE) AŞ finansman destekleri başta olmak üzere bankacılık sistemimiz genelinde ihracat finansmanı imkanlarının artırılması yönünde değerlendirmeler yapılmıştır.

Eğitim-istihdam-üretim ilişkisini güçlendirmek ve iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli istihdamı sağlamak amacıyla mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesine yönelik yürütülen çalışmalar ve yeni yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Mesleki eğitim ve iş gücü piyasasına ilişkin ilgili diğer paydaşların da yer aldığı daha kapsamlı bir çalışmanın yapılması yönünde görüş birliği oluşmuştur.”

EMİNE ERDOĞAN BORA İSTANBUL “GONG”UNU ÇALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 2020 yılında Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Borsa İstanbul Gong Töreni’ne katıldı.

Emine Erdoğan, burada Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan ile birlikte kadınların gücü ve yolunun açık olması için gong çaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x